Uczniowie 1E uczestnikami projektu SchulBrücke Europa

Od 18 do 26 października ośmioro uczniów klasy 1E wraz z panią Małgorzatą Eichler wzięło udział w projekcie Schulbrücke Europa, który od lat łączy młodzież z przeróżnych państw Europy. W tym roku w urokliwym, studenckim miasteczku Heidelberg, niedaleko Mannheimu, mieliśmy okazję poznać rówieśników z Rosji, Włoch, Niemiec, Danii oraz Słowacji.

Przygoda rozpoczęła się od dojazdu pociągiem do Heidelberga, który zajął kilkanaście godzin. Na miejsce polska grupa dotarła ostatnia, ale „das Beste kommt zum Schluss” (najepsze przyjdzie na koniec) – jak to mawiają nasi sąsiedzi znad Odry.

Następne dni minęły niespodziewanie szybko, byliśmy zajęci zgłębianiem wiedzy na temat historii Europy, praw człowieka, ekologii, ekonomii, demokracji czy wykształcenia. Codziennie w międzynarodowych zespołach przygotowywaliśmy skecze, piosenki, historyjki czy też referaty. Powstała oś czasu, na której umieściliśmy kluczowe wydarzenia w historii Europy od czasów starożytnych po współczesne.

Podczas grupowych prezentacji dowiadywaliśmy się o różnicach między naszymi krajami. Słuchaliśmy wykładów na temat wspólnej przyszłości Europejczyków prowadzonych przez kierownika projektu dr Frithjofa Reinhardta oraz pisaliśmy wieloaspektowe scenariusze dotyczące jej przyszłości.

Podczas czasu wolnego mieliśmy okazje zwiedzić Heidelberg. To właśnie w Heidelbergu w 1386 roku powstał pierwszy uniwersytet, nic więc dziwnego, że 1/3 populacji miasta stanowią studenci.

Cały wyjazd był świetnym treningiem językowym, wymagał bowiem od jego uczestników nieustannego kontaktu z niemieckojęzyczną młodzieżą oraz prezentowania w języku sąsiadów wyników swojej pracy przed kilkudziesięcioma rówieśnikami – co nie było łatwe. Jednak niemiecki nie był jedynym językiem, którego mieliśmy sposobność używać. Każdy z nas potrafi już powiedzieć kilka zdań po rosyjsku, duńsku, włosku czy słowacku. Podczas międzynarodowego bufetu mogliśmy skosztować regionalnych przysmaków przygotowanych przez uczestników seminarium.

Oficjalne zakończenie projektu odbyło się w czwartek, gdzie każdy otrzymał certyfikat potwierdzający udział w tymże projekcie, a wieczorem czekała nas pożegnalna dyskoteka, podczas której przyszło nam zakończyć wspólną przygodę.

W piątek cali i zdrowi oraz pełni nowych doświadczeń i międzynarodowych przyjaźni wróciliśmy do Poznania. Niewykluczone, że następne wakacje niektórzy z nas spędzą w Rosji, tańcząc hard bass, czy też we Włoszech, śpiewając Bella Ciao. [Sophie Williams, 1E]