Lednicka Wiosna Poetycka nasza!

8 czerwca 2019 uczestniczyliśmy w XXIII Lednickiej Wiośnie Poetyckiej. Pomysłodawczynią i organizatorką tego wydarzenia jest Pani Stanisława Łowińska wespół z Biblioteką Publiczną Gminy Łubowo.

Gala finałowa wyłoniła następujących zwycięzców konkursu „O Koronę Wierzbową”

I miejsce Antonina Pogorzelczyk (IE)

II miejsce Katarzyna Pochylska (IIE)

III miejsce ex aequo Jakub Niklas (IE) oraz Amelia Orłowska (IIIGA)

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Damian Stessel (IIA) oraz Michał Tuliszkiewicz (IIE)

Gratulujemy laureatom, mamy nadzieję, że w przyszłym roku wyślemy równie dobre wiersze.

Dziękujemy Pani Stanisławie Łowińskiej, pomysłodawczyni i organizatorce wszystkich dotychczasowych Wiosen Lednickich za niesamowite wrażenia. Dziękujemy pani dyrektor biblioteki w Łubowie oraz panu Andrzejowi Sikorskiemu, który nieustannie zachęca młodzież do pisania wierszy. [Damian Stessel]

Szczegółowo o wydarzeniu pisze Jakub Niklas:

Już od początku dzień wydawał się bardzo ciekawy i emocjonujący, szczególnie dla mnie, ponieważ na Lednickiej Wiośnie Poetyckiej gościłem pierwszy raz. Sobota 8 czerwca powitała nas dość pochmurnym i wietrznym rankiem. Czekając na pozostałe osoby, rozmawialiśmy między innymi na temat przygotowanych kompozycji.

Niedługo później, wraz z Panią Marią Dolatą i Panem Andrzejem Sikorskim, wyruszyliśmy autokarem całą grupą. VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki reprezentowało sześć osób: Amelia Orłowska, Kasia Pochylska, Antonina Pogorzelczyk, Damian Stessel, Michał Tuliszkiewicz i ja. Sam przejazd na Pola Lednickie stał się świetną okazją do integracji. Czas umilaliśmy sobie rozmowami, dzięki czemu mogliśmy się także lepiej poznać.

Po dotarciu do celu udaliśmy się najpierw do Biblioteki Publicznej Gminy Łubowo. Tam poznaliśmy pomysłodawczynię i organizatorkę wszystkich dotychczasowych Lednickich Wiosen Poetyckich – Panią Stanisławę Łowińską. Poetka i dziennikarka (ukończyła Kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie), jest osobą bardzo aktywną i oddaną krzewieniu kultury literackiej.

Przedstawiono nam także osoby zasiadające w jury i komisjach oraz innych uczestników Poetyckiej Wiosny (serdecznie pozdrawiamy Bartosza z LO św. Marii Magdaleny :)).

Program rozpoczął Turniej Jednego Wiersza, polegający na wyborze, zdaniem publiczności, najlepszego wiersza zaprezentowanego przez młodych poetów. Następnie wysłuchaliśmy dawnych piosenek śpiewanych przez poznańskiego barda Pana Bogusława Łowińskiego. Obejrzeliśmy też przedstawienie przygotowane przez młodzież XX Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu oraz wystawę prac plastycznych młodzieży z MDK nr 1 w Poznaniu.

Około godziny 12.00 popłynęliśmy promem na Ostrów Lednicki. Pan przewodnik przedstawił nam sytuację tutejszych mieszkańców z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, ich codzienne życie oraz trudności, z którymi musieli się zmagać. Uwagę przykuwało między innymi miejsce zwane palatium, czyli pałac wybudowany na planie prostokąta. Do dziś zachowały się jedynie jego ruiny, jednak już grubość murów świadczyła o solidności tej budowli. Po drodze wstąpiliśmy do kilku drewniano-glinianych domków pokrytych strzechą. Można w nich było znaleźć przedmioty codziennego użytku. Z tyłu jednego domu znajdował się także bogaty w zioła ogród. Tę część wizyty zakończyliśmy bardzo smacznym wspólnym obiadem w położonej niedaleko restauracji.

Dobrze, że posiłek dostarczył nam energii, ponieważ po godzinie 15.00 mieliśmy możliwość wzięcia udziału w sadzeniu młodej wierzby w ,,Gaju Poezji”, które uroczyście rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej Tysiąclecia w Lednogórze. Przygotowali oni także kapsułę czasu, do której każdy mógł dodać własny wpis dla przyszłych pokoleń.

Tuż po tych wydarzeniach przeszliśmy do pobliskiego drewnianego kościoła z XVIII wieku, położonego w Wielkopolskim Parku Etnograficznym gdzie odbywał się koncert Grzegorza Tomczaka – poety, pieśniarza i kompozytora. Wykonał dla nas kilkanaście utworów poezji śpiewanej, każdą przeplatał zabawnymi anegdotami. Publiczność bardzo entuzjastycznie przyjęła występ i nagrodziła artystę gromkimi brawami.

Nadszedł moment, na który z pewnością wszyscy czekaliśmy. Finał Turnieju Poetyckiego ,,O Koronę Wierzbową”. Zgromadziliśmy się w siedzibie Dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów. W niewielkiej sali zajęliśmy miejsca. Pan Andrzej Sikorski poeta, przewodniczący jury XXIII Lednickiej Wiosny Poetyckie,j rozpoczął wyczytywanie zwycięzców. Niedługo wszystko stało się jasne.

Nasza grupa z VII LO osiągnęła wielki sukces! Zdobyliśmy nie tylko całe podium, lecz także dwa wyróżnienia, które dostali Damian Stessel i Michał Tuliszkiewicz. Antonina Pogorzelczyk zajęła pierwsze miejsce, Kasia Pochylska drugie, natomiast Amelia Orłowska ex aequo ze mną trzecie miejsce. Gdy każdy otrzymał dyplom i wartościowe nagrody. Do wspólnego zdjęcia na schodach budynku stanęliśmy wzmocnieni kawą i pysznym ciastem.

Nie potrafię dokładnie opisać, jak bardzo się cieszyliśmy i czuliśmy się docenieni. Jeszcze przez długi czas będziemy wspominać ten wspaniały poetycki dzień, spędzony w niezwykłej atmosferze pełnej kreatywności, kultury i życzliwości. Bo czyż nie tego wymaga sztuka?

Wiersze Antoniny Pogorzelczyk

Nic się nie stało

Wdech wydech
Zaraz tu będą
Uspokój się

Wdech wydech
Przestań płakać
Psujesz zabawę

Wdech wydech
Miał być dobry dzień
Warty czekania

Pukanie do drzwi
Przedwcześnie
Otrzyj łzy

Spuchnięte oczy
Rozchmurz twarz
Nic … nic się nie stało

 

Ciężka pierzyna

Rozmyślam
Pod ciężką pierzyną
Wszystko na zewnątrz
Brzmi jak pułapka
Tu jest bezpiecznie

Planuje dzień
Przeżywam wspomnienia
Wszystko
Byle tu się schować
Tu jest bezpiecznie